TR | EN 

Ana Sayfa » Portfolyo » Eski İmaret Camii

Eski İmaret Camii

Zeyrek / Fatih

2015

Mustafa Birer ’in, Yrd. Doç. Dr. Gülsün Tanyeli yürütücülüğünde hazırladığı, İTÜ Restorasyon Yüksek Lisans tezidir. Yapının iç mekânlarında total station ile ölçü alınmış; çatı ve cephelerde ise lazer tarama cihazından faydalanılmıştır.

İçinde bulunduğu manastıra ait yapılardan günümüze yalnızca kilise yapısı kalmış olan Pantepoptes (Her şeyi gören) manastırı, Bizans İmparatorluğu’nun karanlık bir döneminde tahta geçen 1. Aleksios Komnenos’ un annesi Anna Dalassena tarafından 11. Yüzyıl sonlarında yaptırılmıştır.

Dikdörtgen şeklindeki kilise yapısı, ilk yapıldığı şekliyle; batıda kapalı bir narteks bölümü, içte ana ibadet mekânı, iki yanda pastophorion hücreleri, üstte galeriyle alttaki sarnıç mekânlarından oluşur. Altındaki iç son cemaat yeri mekânıyla aynı plan tipine sahip galerinin, cami ana mekânına doğru uzanan iki inziva odası vardır. Dış cepheler, genel kilise cephe yaklaşımının bir uzantısı olarak sıvasızdır, özellikle güney cephede duvar örgüsü içinde çeşitli süslemeler yer alır.

Palaiologoslar Dönemi’nde, yapının batısındaki narteksle yakın boyutlarda bir narteks daha eklenmiştir. Yapıdan anlaşılabildiği kadarıyla bu yeni eklenen narteksin de tamamen kapalı bir mekân olmadığı, zaman içinde kapatıldığı düşünülmektedir. İstanbul’un fethinden hemen sonra manastırın diğer yapılarının da maruz kaldığı işlev değişikliği, ibadet mekânında da uygulanmış ve kilise camiye dönüştürülmüştür.